بیمه بدنه اتومبیل

ثال

بیمه بدنه

پوشش حادثه، آتش سوزی، صاعقه و انفجار از جمله تعهدات اصلی، نسبت به خودروی مورد بیمه می باشد.

 بیمه بدنه 3 300x300 - بیمه بدنه اتومبیل

برای خرید آنلاین بیمه بدنه کلیک کنید

كليات بیمه بدنه

تمام وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی مثل سواری ها اتوبوس و کامیون و… که با قدرت موتور روی زمین حرکت می کنند که در صورت برخورد با اجسام ثابت یا متحرک و یا واژگون شدن آنها خسارت ببینند تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند.

خطرات تحت پوشش بيمه نامه بدنه

 • خطرات اصلي: حادثه، آتشسوزي، صاعقه، انفجار و سرقت كلي
 • خطرات اضافي: شكست شيشه، اياب و ذهاب، پاشيدن مواد شيميايي و اسيدي، سيل و زلزله و آتشفشان، سرقت درجا (كليه لوازم )، سرقت درجا ( لوازم مورد درخواست )، طوفان و گردباد و تگرگ

جهت پوشش هر يك از خطرات اضافي ، نياز به پرداخت حق بيمه اضافي مي باشد .

بلایای طبیعی:خطرات ناشی از بلایای طبیعی مثل طوفان ،گردباد،تندباد،سیل،زلزله و …. .

پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی:پاشیدن مواد شیمیایی و اسیدی به مورد بیمه که منجر به خسارت شود.

ارزش نوسانات بازار:ارزش مورد بیمه با توجه به بازار آن(شرایط تورمی و…)نوسان پیدا کند تحت پوشش می باشد.

سرقت درجا کلیه لوازم:در صورت سرقت جزیی مورد بیمه مثل سرقت آچار چرخ و ضیط و پخش و … اگر هر کدام از این وسایل دزدیده شود تحت پوشش قرار دارد.

سرقت درجا لوازم مورد درخواست: این پوشش در موقع بیمه نمودن مورد بیمه توسط بیمه گذار،لوازمی که مربوط به مورد بیمه می باشد درخواست می کند و در مقابل سرقت تحت پوشش قرار می گیرد.مثلا” می خواهد فقط ضبط و پجش اگر دزدیده شود تحت پوشش باشد.

پوشش هزینه اياب و ذهاب: هزینه های مربوط به رفت و آمد بیمه گذار در دورانی که خودروی مورد بیمه، جهت بازسازی و تعمیرات ناشی از حادثه متوقف می باشد.

شکست شیشه: هر واقعه ناگهانی که توسط یک عامل خارجی، منجر به شکست شیشه مورد بیمه شود تحت پوشش می باشد.

مواردی که در محاسبه حق بیمه بدنه اثر می گذارد:

 1. ارزش وسیله نقلیه : توسط کارشناس بازدید تعیین می شود.
 2. وضعیت بیمه نامه سال قبل: که قبلا” خسارت داشته یا نداشته؟اگر نداشته باشد تخفیف شامل او می شود ولی اگرخسارت داشته باشد جریمه نمی شود چون بیمه بدنه اختیاری و برای بیمه گذار می باشد و درصورت خسارت به مورد بیمه خود شخص متضرر می شود.ولی اگر خسارت زیاد داشته باشد ممکن است بیمه گر از بیمه کردن آن صرفه نظر نماید.
 3. سواری ها = سیلندر        بارکش(کامیون و …) = تناژ            اتوکار(اتوبوس و مینی بوس و…) = ظرفیت نفرات ،          موتورسيكلتها = سيلندر
 4. نوع کاربری: کاربری مورد بیمه که مثلا” مورد بیمه در خودروهاي سواري شخصی،تاکسی،آژانس و… باشد.
 5. خطرات تبعی: خطراتی که بیمه گذار درخواست می کند.

ماده 1- اساس قرارداد: اين بيمه نامه بر اساس قانون بيمه مصوب ارديبهشت ماه 1316 و پيشنهاد بيمه گذار (‌كه جزء لاينفك بيمه نامه مي باشد ) تنظيم شده و مورد توافق طرفين است. آن قسمت از پيشنهاد كتبي بيمه گذار كه مورد قبول بيمه گر نبوده و همزمان با صدور بيمه نامه يا قبل از آن به صورت كتبي به بيمه گذار اعلام گرديده است جزء تعهدات بيمه گر محسوب نمي شود.

ماده 2- اصطلاحات: اصطلاحات زير صرفنظر از هر معني و مفهوم ديگري كه ممكن است داشته باشند در اين شرايط عمومي با تعريف مقابل آن به كار رفته است:

1- بيمه گر:شركت بيمه اي است كه مشخصات آن در اين بيمه نامه درج گرديده است و در ازاي دريافت حق بيمه , جبران خسارت احتمالي را طبق شرايط اين بيمه نامه به عهده مي گيرد.

2- بيمه گذار:شخص حقيقي يا حقوقي است كه مالك موضوع بيمه است يا به يكي از عناوين قانوني , نمايندگي مالك يا ذينفع را داشته يا مسئوليت حفظ موضوع بيمه را از طرف مالك دارد و قرارداد بيمه را با بيمه گر منعقد مي كند و متعهد پرداخت حق بيمه آن مي باشد.

3- ذينفع:شخصي است كه بنا به درخواست بيمه گذار نام وي در اين بيمه نامه درج گرديده است و تمام يا بخشي از خسارت به وي پرداخت مي شود.

4- حق بيمه:مبلغي است كه در بيمه نامه مشخص شده و بيمه گذار موظف است آن را هنگام صدور بيمه نامه يا به ترتيبي كه در بيمه نامه مشخص مي شود به بيمه گر پرداخت نمايد.

5- موضوع بيمه:وسيله نقليه زميني است كه مشخصات آن در اين بيمه نامه درج شده است. لوازمي كه مطابق كاتالوگ وسيله نقليه بيمه شده به خريدار تحويل و يا در بيمه نامه درج شده است نيز جزء موضوع بيمه محسوب مي شود.

6- فرانشيز:بخشي از هر خسارت است كه به عهده بيمه گذار است و ميزان آن در بيمه نامه مشخص مي گردد.

7- مدت اعتبار بيمه نامه:شروع و پايان مدت اعتبار بيمه نامه به ترتيبي خواهد بود كه در بيمه نامه معين مي گردد.

خسارت ها و هزينه هاي تحت پوشش

ماده 3- خسارت هاي تحت پوشش

جبران خسارت هاي وارد به موضوع بيمه و هزينه هاي مربوط , به شرح زير در تعهد بيمه گر خواهد بود:

 1. خسارتي كه ناشي از برخورد موضوع بيمه به يك جسم ثابت يا متحرك و يا برخورد اجسام ديگر به موضوع بيمه و يا واژگوني و سقوط موضوع بيمه باشد و يا چنانچه در حين حركت , اجزا و يا محمولات موضوع بيمه به آن برخورد نمايد و موجب بروز خسارت شود.
 2. خسارتي كه در اثر آتش سوزي , صاعقه و يا انفجار به موضوع بيمه و يا لوازم يدكي اصلي همراه آن وارد گردد.
 3. در صورتي كه موضوع بيمه دزديده شود و يا در اثر عمل دزدي يا شروع به دزدي به وسيله نقليه و يا وسايل اضافي آن كه در بيمه نامه درج شده است خسارت وارد شود.
 4. خسارتي كه در جريان نجات و يا انتقال موضوع بيمه خسارت ديده به آن وارد شود.
 5. خسارت باطري و لاستيك هاي چرخ موضوع بيمه در اثر هريك از خطرات بيمه شده تا پنجاه درصد قيمت نو قابل پرداخت است.

ماده 4- هزينه هاي قابل تامين

هزينه هاي متعارفي كه بيمه گذار براي نجات موضوع بيمه خسارت ديده و جلوگيري از توسعه خسارت و نيز انتقال موضوع بيمه خسارت ديده به نزديكترين محل مناسب براي تعمير آن پرداخت مي نمايد، حداكثر تا 20 درصد كل خسارت وارده قابل جبران خواهد بود.

خسارت هاي مستثنا شده يا غيرقابل جبران

ماده 5- خسارت هاي مستثنا شده

خسارت هاي زير تحت پوشش اين بيمه نامه نيست مگر آنكه در بيمه نامه يا الحاقيه آن به نحو ديگري توافق شده باشد:

 1. خسارت هاي ناشي از سيل , زلزله و آتشفشان
 2. خسارتهايي كه به علت استفاده از موضوع بيمه در مسابقه اتومبيل راني يا آزمايش سرعت به آن وارد شود.
 3. خسارت هاي وارد به موضوع بيمه به علت حمل مواد منفجره , سريع الاشتعال و يا اسيدي مگر آنكه موضوع بيمه مخصوص حمل آن باشد.
 4. خسارت هاي وارده در اثر پاشيده شدن رنگ , اسيد و ساير مواد شيميائي روي بدنه موضوع بيمه مگر آنكه ناشي از حوادث تحت پوشش بيمه باشد.
 5. خسارت ناشي از سرقت لوازم و قطعات موضوع بيمه پس از وقوع حادثه.
 6. خسارت ناشي از كشيدن ميخ و ساير اشياء مشابه روي بدنه موضوع بيمه.
 7. كاهش ارزش موضوع بيمه حتي اگر در اثر وقوع خطرات بيمه شده باشد.
 8. زيان ناشي از عدم امكان استفاده از موضوع بيمه حادثه ديده به علت تحقق خطرات تحت پوشش بيمه نامه .

ماده 6- خسارت هاي غيرقابل جبران

در موارد زير جبران خسارت در تعهد بيمه گر نخواهد بود:

 1. خسارت هاي ناشي از جنگ , شورش , اعتصاب و يا تهاجم.
 2. خسارت هاي مستقيم و غير مستقيم ناشي از انفجارهاي هسته اي.
 3. خسارتهايي كه عمداً‌ توسط بيمه گذار , ذينفع و يا راننده موضوع بيمه به آن وارد مي شود.
 4. خسارت هاي وارده به موضوع بيمه حين گريز از تعقيب مقامات انتظامي مگر آنكه عمل گريز توسط متصرفين غيرقانوني باشد.
 5. در صورتي كه راننده موضوع بيمه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهينامه رانندگي باشد يا گواهينامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمائي و رانندگي گواهينامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه متناسب نباشد. اتمام اعتبار گواهينامه در حكم بطلان آن نيست.
 6. خسارت هاي ناشي از حوادثي كه طبق گزارش مقامات ذي صلاح به علت مصرف مشروبات الكلي و يا استعمال مواد مخدر يا روان گردان توسط راننده موضوع بيمه بوجود آمده باشد.
 7. خسارت ناشي از بكسل كردن وسيله نقليه ديگر مگر آنكه موضوع بيمه مخصوص و مجاز به اين كار باشد و اصول و مقررات ايمني را رعايت كرده باشد.
 8. خسارت هاي وارده به وسايل و دستگاههاي الكتريكي و الكترونيكي موضوع بيمه در صورتي كه ناشي از نقص و خرابي در كاركرد آنها باشد.
 9. خسارت هايي كه به علت حمل بار بيش از حد مجاز توسط موضوع بيمه به آن وارد شود.

وظايف و تعهدات بيمه گذار

ماده 7- رعايت اصل حد اعلاي حسن نيت

بيمه گذار مكلف است پرسش هاي كتبي بيمه گر را با دقت و صداقت و به طور كامل پاسخ دهد.

هرگاه بيمه گذار در پاسخ به پرسش هاي بيمه گر عمداً‌ از اظهار مطلبي خودداري و يا اظهار خلاف واقع بنمايد به نحوي كه مطالب اظهار نشده و يا اظهارات خلاف واقع , موضوع خطر را تغيير دهد و يا از اهميت آن در نظر بيمه گر بكاهد قرارداد بيمه از تاريخ انعقاد باطل و بلااثر خواهد بود حتي اگر مطالبي كه كتمان شده يا بر خلاف واقع اظهار شده است هيچگونه تاثيري در وقوع حادثه نداشته باشد. در اين صورت علاوه بر آنكه وجوه پرداختي بيمه گذار به وي مسترد نخواهد شد بيمه گر مي تواند اقساط معوق حق بيمه تا آن تاريخ را نيز از وي مطالبه نمايد.

ماده 8- پرداخت حق بيمه

قرارداد بيمه با تقاضاي بيمه گذار و قبول بيمه گر منعقد مي شود ولي شروع تامين و اجراي تعهدات بيمه گر منوط به پرداخت حق بيمه به ترتيبي است كه در بيمه نامه پيش بيني شده است. چنانچه پرداخت حق بيمه به صورت قسطي باشد و بيمه گذار يك يا چند قسط از اقساط موعد رسيده حق بيمه را پرداخت نكند بيمه‌گر مي‌تواند بيمه نامه را فسخ نمايد. چنانچه بيمه گر بيمه نامه را فسخ نكرده باشد , در صورت وقوع حادثه , پرداخت خسارت تابع ضوابط پيش بيني شده در شرايط خصوصي بيمه نامه خواهد بود.

ماده 9- اعلام تشديد خطر

هرگاه در طول مدت بيمه تغييراتي در كيفيت و يا وضعيت و يا كاربري موضوع بيمه بوجود آيد كه موجب تشديد خطر شود بيمه گذار موظف است به محض اطلاع , بيمه گر را آگاه سازد. در صورت تشديد خطر قبل از وقوع خسارت , بيمه گر مي تواند حق بيمه اضافي متناسب با خطر را براي مدت باقيمانده مطالبه و در صورت عدم پرداخت آن توسط بيمه گذار , قرارداد بيمه را فسخ نمايد. هرگاه بعد از وقوع خسارت , تشديد خطر معلوم شود بيمه گر مي تواند خسارت را بر اساس نسبت حق بيمه تعيين شده به حق بيمه متناسب با خطر مشدد پرداخت كند.

ماده 10- اعلام خسارت

بيمه گذار موظف است حداكثر ظرف پنج روز كاري از تاريخ اطلاع خود از وقوع حادثه به يكي از مراكز پرداخت خسارت بيمه گر مراجعه و با تكميل فرم اعلام خسارت , وقوع حادثه را اعلام نمايد يا مراتب را ظرف مدت مذكور از طريق پست سفارشي به اطلاع بيمه گر برساند. همچنين بيمه گذار موظف است مدارك مثبته و ساير اطلاعاتي كه راجع به حادثه و تعيين ميزان خسارت از او خواسته مي شود را در اختيار بيمه گر قرار دهد. در صورتي كه بيمه گذار هر يك از تعهدات فوق را انجام ندهد بيمه گر مي تواند ادعاي خسارت را رد كند مگر آنكه بيمه گذار ثابت كند به دليل امور غيرقابل اجتناب از عهده انجام آنها برنيامده است.

ماده 11- عدم اظهارات خلاف واقع

هرگاه بيمه گذار به قصد تقلب , در خصوص خسارت و كيفيت وقوع حادثه به طور كتبي اظهارات نادرستي بنمايد و يا مدارك مجعول تسليم كند بيمه گر مي تواند وي را از دريافت خسارت محروم كند.

ماده 12- جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت

بيمه گذار موظف است براي جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت و يا نجات موضوع بيمه و لوازم همراه آن , اقدامات و احتياط هاي لازم را كه هركس عرفاً‌ از مال خود مي كند به عمل آورد. چنانچه ثابت شود كه بيمه گذار عمداً‌ از انجام اين اقدامات خودداري نموده است بيمه گر مي تواند به نسبت تاثير قصور بيمه گذار , خسارت پرداختي را تقليل دهد.

ماده 13- خودداري از جابجائي و يا تعمير وسيله نقليه

در صورت بروز حادثه بيمه گذار بايد از جابجائي وسيله نقليه جز به حكم مقررات يا دستور مقامات انتظامي و همچنين تعمير آن بدون موافقت بيمه گر خودداري نمايد.

ماده 14- انتقال حقوق بيمه گذار به بيمه گر

بيمه گر در حدودي كه خسارت وارده را قبول يا پرداخت مي كند در مقابل اشخاصي كه مسئول وقوع حادثه يا خسارت هستند قائم مقام بيمه گذار خواهد بود و بيمه گذار موظف است از هر عملي كه اقدام بيمه گر را عليه مسئول خسارت مشكل و يا نا مقدور مي سازد خودداري نمايد. در غير اين صورت بيمه گر مي تواند خسارت را پرداخت نكند يا در صورت پرداخت خسارت , حق استرداد آن را از بيمه گذار خواهد داشت.

ماده 15- فسخ قرارداد بيمه

در موارد زير بيمه گر يا بيمه گذار مي تواند قرارداد بيمه را فسخ نمايد:

الف – موارد فسخ از طرف بيمه گر :

1- در صورتي كه بيمه گذار حق بيمه را به موقع نپردازد.

2- در صورت تشديد خطر مگر آنكه توافق خاصي بين طرفين صورت گرفته باشد.

3- چنانچه بيمه گذار سهواً از اظهار مطالبي خودداري يا اظهارات خلاف واقع بنمايد و مطالب اعلام نشده يا اظهارات خلاف واقع در ارزيابي خطر مؤثر باشد.

ب – موارد فسخ از طرف بيمه گذار :

1- در صورتي كه خطر موضوع بيمه كاهش يابد و بيمه گر حاضر به تخفيف در حق بيمه نشود.

2- در صورتي كه فعاليت بيمه گر به هر دليل متوقف شود.

تبصره – در صورتي كه بيمه گذار بنا به دلايل ديگري متقاضي فسخ بيمه نامه باشد بيمه گر حق بيمه مدت اعتبار بيمه نامه را به روش كوتاه مدت محاسبه و باقيمانده حق بيمه را به بيمه گذار پرداخت مي كند.

ماده 16- انفساخ قرارداد بيمه

در صورتي كه موضوع بيمه به علت وقوع حوادثي كه تحت پوشش اين بيمه نامه نيست از بين برود , بيمه نامه منفسخ مي گردد.

ماده 17- نحوه اعلام فسخ و برگشت حق بيمه

چنانچه بيمه گذار يا بيمه گر بخواهند بيمه نامه را فسخ كنند بايد مراتب را به طور كتبي و رسمي به طرف مقابل اطلاع دهند. اثر فسخ در تمام موارد ده روز پس از ابلاغ مراتب به اقامتگاه طرف مقابل شروع مي شود. در صورت فسخ قرارداد بيمه از طرف بيمه گر يا بيمه گذار يا انفساخ قرارداد بيمه , حق بيمه مدت اعتبار بيمه (به جز در مورد تبصره ماده 15 ) به صورت روز شمار محاسبه و باقيمانده به بيمه گذار مسترد مي گردد.

تبصره – در صورتي كه ذينفع بيمه نامه شخص ديگري غير از بيمه گذار باشد فسخ بيمه نامه توسط بيمه گذار مستلزم كسب موافقت ذينفع مي باشد. در صورت فسخ از طرف بيمه گر , مراتب بايد علاوه بر بيمه گذار به طور كتبي به اطلاع ذينفع نيز رسانده شود.

ماده 18- انتقال مالكيت وسيله نقليه بيمه شده

در صورت انتقال مالكيت موضوع بيمه به هريك از انحاء قانوني , بيمه گذار مي تواند بيمه نامه را فسخ و حق بيمه مدت باقيمانده بيمه نامه خود را مسترد نمايد. در صورت عدم فسخ بيمه نامه چنانچه مالك جديد به تعهدات بيمه گذار درمقابل بيمه گر عمل نمايد , تعهدات بيمه گر در قبال مالك جديد ادامه خواهد يافت. تبصره – چنانچه انتقال مالكيت موضوع بيمه پس از وقوع حادثه اي باشد كه به بيمه گر اعلام نشده است بيمه گر هيچ گونه مسئوليتي براي جبران خسارت هاي وارده در مقابل مالك جديد نخواهد داشت.

نحوه تعيين و پرداخت خسارت

ماده 19- نحوه تعيين مقدار خسارت :

مقدار خسارت قابل پرداخت توسط بيمه گر به ترتيب زير تعيين مي شود. در صورت عدم توافق در مورد ميزان خسارت طبق ماده 22 عمل خواهد شد.

الف – خسارت كلي

موضوع بيمه موقعي بكلي از بين رفته تلقي خواهد شد كه حداقل 60 روز پس از سرقت پيدا نشود يا به علت حوادث مشمول بيمه به نحوي آسيب ببيند كه مجموع هزينه هاي تعمير و تعويض قسمتهاي خسارت ديده آن با احتساب هزينه هاي نجات از 75 درصد قيمت آن در روز حادثه بيشتر باشد.

تبصره 1- در خسارت كلي ملاك محاسبه و تصفيه خسارت , ارزش معاملاتي موضوع بيمه در روز حادثه و حداكثر تا مبلغ بيمه شده خواهد بود. از خسارت كلي , ارزش بازيافتي احتمالي و كسورات مقرر كسر و هزينه متعارف نجات و حمل تا حد مقرر به آن اضافه مي شود مشروط بر اينكه از كل مبلغ بيمه بيشتر نشود.

تبصره 2- ارزش بازيافتي موضوع بيمه توسط بيمه گر تعيين مي شود. در صورت عدم موافقت بيمه گذار با ارزش تعيين شده , بيمه گر پس از تملك موضوع بيمه و انتقال سند , خسارت را با كسر فرانشيز و ساير كسورات و اضافه نمودن هزينه هاي متعارف نجات و حمل پرداخت خواهد نمود.

تبصره 3- با پرداخت خسارت كلي , قرارداد بيمه خاتمه مي يابد و چنانچه مدت قرارداد بيمه بيش از يك سال باشد حق بيمه سال هاي بعد به بيمه گذار مسترد مي شود.

تبصره 4- قبل از پرداخت خسارت مربوط به سرقت كلي موضوع بيمه , سند مالكيت وسيله نقليه بيمه شده بايد به بيمه گر منتقل شود.

تبصره 5- چنانچه تا يك سال پس از پرداخت خسارت وسيله نقليه سرقت شده و انتقال مالكيت آن به بيمه‌گر , وسيله نقليه مذكور پيدا شود بيمه گر موظف است آن را با رعايت آيين نامه بازيافت خسارت مصوب شوراي عالي بيمه به فروش رساند و سهم بيمه گذار از مبلغ بازيافتي را باتوجه به درصدي كه از خسارت پرداختي كسر كرده است به وي پرداخت نمايد.

ب – خسارت جزئي

خسارت هايي كه مشمول تعريف مندرج در بند الف فوق نيست خسارت جزئي تلقي مي شود. ملاك تعيين خسارت جزئي , هزينه تعمير شامل دستمزد عادله و قيمت روز لوازم تعويضي پس از كسر استهلاك و فرانشيز و اضافه نمودن هزينه نجات و حمل تا حد مقرر خواهد بود. ميزان استهلاك براي قطعات تعويضي ( به جز شيشه ها و شيشه چراغها ) از شروع سال پنجم توليد وسيله نقليه به بعد براي هر سال 5 درصد و حداكثر 25 درصد خواهد بود.

ماده 20- مهلت و نحوه پرداخت خسارت

بيمه گر موظف است حداكثر تا پانزده روز بعد از تكميل مدارك و توافق طرفين در خصوص ميزان آن يا اعلام راي داور مرضي الطرفين , هيئت داوري يا دادگاه ( موضوع ماده 22 ) خسارت را پرداخت كند. اين مدت براي پرداخت خسارت سرقت موضوع بيمه 60 روز است كه از تاريخ اعلام خسارت به بيمه گر شروع و پس از سپري شدن اين مدت در صورت پيدا نشدن موضوع بيمه , خسارت وارده به موجب شرايط اين بيمه نامه پرداخت مي شود. تبصره 1- بيمه گر مي تواند به جاي پرداخت نقدي خسارت , موضوع بيمه را در مدتي كه عرفاً كمتر از آن ميسر نيست تعمير كند يا وسيله نقليه مشابهي را در عوض آن به تملك بيمه گذار در آورد. در هر حال فرانشيز و استهلاك به عهده بيمه گذار خواهد بود.

تبصره 2- در صورتي كه مبلغ بيمه شده كمتر از ارزش موضوع بيمه در روز وقوع حادثه باشد بيمه گر فقط به تناسب مبلغ بيمه شده با قيمت واقعي آن در روز حادثه مسئول جبران خسارت خواهد بود.

ساير مقررات

ماده21 – بيمه مضاعف

اگر وسيله نقليه موضوع اين بيمه نامه در طول مدت اعتبار قرارداد , بدون قصد تقلب به موجب بيمه نامه يا بيمه نامه هاي ديگري در مقابل تمام يا بخشي از خطرات مذكور در اين قرارداد بيمه شده باشد , در صورت وقوع خطرهاي تحت پوشش , بيمه گر موظف است خسارت را جبران و سپس براي دريافت سهم بقيه بيمه گر ها به آنان مراجعه نمايد.

چنانچه قبلاً‌ تمام خسارت با استفاده از ساير بيمه نامه ها جبران شده باشد بيمه گر تعهدي براي جبران خسارت در قبال بيمه گذار نخواهد داشت ولي اگر بخشي از خسارت توسط ساير بيمه گر ها جبران شده باشد بيمه گر موظف است بر اساس نسبت تعهد خود به مجموع پوشش همه بيمه نامه ها , خسارت را جبران نمايد.

ماده 22- ارجاع به داوري

طرفين قرارداد بايد اختلاف خود را تا حد امكان از طريق مذاكره حل و فصل نمايند. اگر اختلاف از طريق مذاكره حل و فصل نشد مي توانند از طريق داوري يا مراجعه به دادگاه موضوع را حل و فصل كنند. در صورت انتخاب روش داوري , طرفين قرارداد مي توانند يك نفر داور مرضي الطرفين را انتخاب كنند. در صورت عدم توافق براي انتخاب داور مرضي الطرفين هريك از طرفين داور انتخابي خود را به صورت كتبي به طرف ديگر معرفي مي كند. داوران منتخب , داور سومي را انتخاب و پس از رسيدگي به موضوع اختلاف با اكثريت آراء اقدام به صدور راي داوري مي كنند. در صورتي كه داوران منتخب براي انتخاب داور سوم به توافق نرسند هر يك از طرفين قرارداد مي تواند تعيين داور سوم را از دادگاه صالح خواستار شود. هريك از طرفين حق الزحمه داور انتخابي خود را مي پردازد و حق الزحمه داور سوم به تساوي تقسيم مي شود.

ماده 23- مهلت اقامه دعوي

هرگونه ادعاي ناشي از اين بيمه نامه بايد حداكثر ظرف مدت دو سال از تاريخ بطلان , فسخ و يا انقضاي مدت بيمه نامه و در صورت وقوع حوادث تحت پوشش , از تاريخ وقوع حادثه اقامه شود و پس از دو سال مذكور ادعاي ناشي از اين بيمه نامه مسموع نخواهد بود. مرور زمان مي تواند يك دفعه توسط هر يك از طرفين با اظهارنامه رسمي قطع شود. در صورت قطع شدن مرور زمان , به مدت باقيمانده مرور زمان يك سال اضافه خواهد شد.

ماده 24 – قلمرو جغرافيايي پوشش قرارداد بيمه :

پوشش هاي اين قرارداد شامل خسارت هايي است كه در محدوده جغرافيايي جمهوري اسلامي ايران ايجاد شود و تعميم آن به حوادث خارج از كشور مشروط به توافق خاص است.

شرايط مخصوص بيمه هاي تكميلي بيمه بدنه اتومبيل

هريك از پوششهاي مورد اشاره در ذيل به شرطي در تعهد بيمه گر مي باشد كه در بيمه نامه بدنه صراحتاً‌ درج و حق بيمه مربوطه به آن پرداخت گرديده باشد.

 • سرقت درجاي قطعات و لوازم اتومبيل

1-1-  مشخصات و قيمت وسائل اضافي موضوع پوشش فوق بايد به پيشنهاد بيمه گذار و در برگ پيشنهاد بيمه نوشته شود و مورد تائيد كارشناس منتخب بيمه گر قرار گيرد.

ارزش آنچه تحت اين عنوان قابل بيمه كردن است در مجموع از 20 درصد ارزش وسيله نقليه بيمه شده تجاوز نخواهد كرد. تعهد بيمه گر براي راديو پخش غيركشوئي برابر فاكتور ارائه شده از سوي بيمه گذار و حداكثر تا 3 درصد ارزش مورد بيمه مي باشد.

2-1-  در صورت سرقت در جاي قطعات و لوازم اتومبيل ( به شرح مذكور در بيمه نامه ) حداكثر تعهد شركت , ارزش بيمه شده قطعات و لوازم يا قيمت روز آنها ( هركدام كمتر باشد ) است.

3-1-  در مورد لاستيك چرخ , باطري و قالپاق حداكثر خسارت قابل پرداخت 50 درصد ارزش نو آنها در روز وقوع حادثه است مگر آن كه مبلغ بيمه شده از اين ميزان كمتر باشد كه در اين صورت ملاك محاسبه خسارت مبلغ بيمه شده مي باشد.

4-1-  از مبلغ خسارتي كه براساس بند 2/1 تعيين مي شود 20 درصد به عنوان فرانشيز كسر مي گردد.

5-1-  خسارت ناشي از دزدي قطعات و لوازم مذكور در بيمه براي هر يك از قطعات و لوازم فقط يك بار قابل پرداخت است , مگر اين كه با موافقت بيمه گر و ضمن رعايت جوانب امر با دريافت حق بيمه مجدد پوشش بيمه قطعات و لوازم جايگزين شده پذيرفته شود.

6-1-  پس از وقوع هر خسارت بيمه گر حق دارد خطر دزدي در جاي قطعات و لوازم را از شمول بيمه نامه حذف نمايد.

7-1-  در صورت سرقت در جاي قطعات و لوازم اتومبيل , بيمه گذار موظف است مدارك مثبته و از جمله گزارش مقامات انتظامي دال بر سرقت را تهيه و به بيمه گر ارائه نمايد.

8-1-  در صورتي كه دزدي قطعات و لوازم توأم با دزدي اتومبيل باشد در پرداخت خسارت شرايط بيمه نامه بدنه حاكم خواهد بود.

 • شكست شيشه وسيله نقليه به تنهايي و به عللي غير از حوادث مورد تعهد بيمه گر:

1-2-  در صورت شكست شيشه , مستقل از حوادث مورد تعهد در بيمه بدنه اتومبيل , خسارت قابل پرداخت ارزش روز شيشه و هزينه نصب آن پس از كسر 20 درصد به عنوان فرانشيز خواهد بود , مشروط بر اين كه وسيله نقليه به قيمت روز بازار بيمه شده باشد.

2-2-  در صورتي كه شكست شيشه توام با خسارت وارد به اتومبيل باشد شرايط بيمه نامه بدنه در پرداخت خسارت حاكم خواهد بود.

3- افزايش ارزش وسيله نقليه مورد بيمه به علت نوسان قيمت ها :

افزايش ارزش وسيله مورد بيمه به علت نوسان قيمت ها مشروط بر اين كه وسيله نقليه هنگام صدور بيمه نامه به ارزش روز , بيمه شده باشد مي تواند تا ميزان 25 درصد ارزش روز بيمه در تاريخ شروع بيمه نامه و در طول مدت قرارداد مورد قبول قرار گيرد.

 • پوشش هزينه اياب و ذهاب:

در صورت خريد پوشش هزينه اياب و ذهاب مخصوص سواري هاي پلاك سفيد شرايط آن بشرح زير مي باشد:

1-4-  عدم استفاده از وسيله نقليه بايد معلول يكي از خسارات مشمول تعهد بيمه گر ( باستثناء سرقت و خسارات كلي ) باشد.

2-4-  حداكثر هزينه اياب و ذهاب قابل پرداخت تحت پوشش اين الحاقيه روزانه معادل 000ر30 ريال خواهد بود و مدت آن از 30 روز در سال تجاوز نخواهد كرد.(در حال 3 روز اول بعهده بيمه گر نمي باشد)

3-4- مدت عدم امكان استفاده از وسيله نقليه در هر حادثه بوسيله كارشناس بيمه گر تعيين مي شود و آغاز آن تاريخ اعلام خسارت از طرف بيمه گذار به بيمه گر خواهد بود.

 • پاشيدن اسيد , رنگ و ساير مواد شيميائي بر روي خودرو :

در صورت درخواست بيمه گذار مبني بر اخذ پوشش پاشيدن اسيد , رنگ و ساير مواد شيميائي بر روي خودرو با پرداخت حق بيمه اضافي شرايط آن بشرح زير خواهد بود:

1-5-  ارائه اين پوشش مخصوص خودروهايي است كه رنگ آن سالم و بدون عيب باشد.

2-5-  فرانشيز اين خطر 30 درصد مبلغ خسارت مي باشد.

 • پوشش سيل و زلزله

در صورت درخواست بيمه گذار مبني بر اخذ پوشش سيل و زلزله با پرداخت حق بيمه اضافي ،حوادث ذكر شده تحت پوشش مي باشد .فرانشيز اين خطر 30%مبلغ خسارت مي باشد.

جهت آشنایی با بیمه شخص ثالث با ما همراه شوید

توضيح – هر يك از پوششهاي مورد اشاره در اين برگ به شرطي در تعهد بيمه گر مي باشد كه در بيمه نامه بدنه صراحتا”به هر يك از آنها اشاره شده باشد و حق بيمه مربوط به آن پرداخت گرديده و در بيمه نامه قيد شده باشد.

ميزان تخفيفات عدم خسارت

سال درصد تخفيف
عدم خسارت سال اول 25 درصد  
عدم خسارت سال دوم 35 درصد  
عدم خسارت سال سوم 45 درصد  
عدم خسارت سال چهارم به بعد 60 درصد

برای خرید آنلاین بیمه بدنه کلیک کنید